Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Gmina Starcza

Gmina starcza.

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Z BIAŁO-CZERWONĄ W POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM 2023

 

 

W kontynuacji projektu z roku 2022 „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim” odwołujemy się do słów Adama Asnyka „Szukajcie prawdy jasnego płomienia! Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg…. Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść; Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży I wy winniście im cześć!”.

 


Założeniem projektu jest wykorzystanie potencjału lokalnych liderów, sprawdzonych podczas realizacji ubiegłorocznego działania, gotowych do docierania i aktywizowania szerszych i nowych grup społeczności lokalnych, w tym dzieci i młodzieży szkolnej. Ważnym zadaniem będzie przypomnienie lub utrwalenie zasad oraz dobrych praktyk godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych.


Projekt „Z białoczerwoną w powiecie częstochowskim 2023” jest kontynuacją wspólnego obchodzenia trzech ważnych świąt: Święta Pracy (1 maja), Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą (2 maja) oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja (3 Maja).


Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących. W Polsce ten dzień jest świętem państwowym, ustawowo wolnym od pracy.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z najważniejszych elementów tożsamości narodowej. Obchodzony od 2002 roku 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach jej historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. W tym roku święto to obchodzone jest po raz 21.

3 maja 2023 r. – to 232 rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. W 2023 roku w 16 gminach powiatu częstochowskiego będziemy świętować, przypominając Kresowianom i mieszkańcom powiatu częstochowskiego oraz mieszkańcom z przyległych powiatów, bohaterskie działania przodków w czasie Powstania Styczniowego. W projekcie będziemy pokazywać, że chociaż Powstanie Styczniowe zakończyło się klęską militarną, to wychowało i ukształtowało następne pokolenia w umiłowaniu wolności.

Celem projektu jest także rozbudzanie szacunku dla wydarzeń z Powstania Styczniowego i poczucia dumy wobec dokonań przodków, promowanie miejsc związanych z walkami powstańczymi na terenie pow. częstochowskiego i kłobuckiego, budzenie uczuć patriotycznych, dumy z własnego kraju, regionu, polskiej kultury, historii i tradycji, pokazanie różnych możliwości wspólnego świętowania Polakom mieszkającym na Litwie w Rejonie Soleczniki oraz mieszkańcom powiatu częstochowskiego i przyległych powiatów: kłobuckiego, lublinieckiego oraz Częstochowy. Projekt zakłada objęcie zaplanowanymi działaniami w sposób szczególny dzieci i młodzież. 

 

 

Zachęcamy do odbioru biało czerwonej w punkcie flagowym

w Urzędzie Gminy Starcza,

ul. Gminna 4.

Punkt flagowy czynny w dniach:

24.04.2023r. - 28.04.2023r.

W godzinach: 17.00 - 18.00

19

KWI

2023

70

razy

czytano

19/849

Gmina Starcza

Najnowsze aktualności

Zdjęcie: OGŁOSZENIE KONKURSU NA DYREKTORA SZKOŁY

Gmina Starcza

OGŁOSZENIE KONKURSU NA DYREKTORA SZKOŁY

29

maj

2023

Zdjęcie: Zaproszenie na spotkanie pn.

Gmina Starcza

Zaproszenie na spotkanie pn. "Zdrowa Mama =Zdrowa ...

24

maj

2023

Zdjęcie: Zapraszamy na Webinar Przygotowujący do Egzaminu ...

Gmina Starcza

Zapraszamy na Webinar Przygotowujący do Egzaminu ...

17

maj

2023

Zdjęcie: INFORMACJA

Gmina Starcza

INFORMACJA

15

maj

2023

Zdjęcie: Urząd KNF - zaproszenie na webinarium CEDUR dla ...

Gmina Starcza

Urząd KNF - zaproszenie na webinarium CEDUR dla ...

12

maj

2023

Zdjęcie: Urząd KNF - zaproszenie na webinarium CEDUR dla ...

Gmina Starcza

Urząd KNF - zaproszenie na webinarium CEDUR dla ...

12

maj

2023

Ważne linki

INWESTYCJE I PROJEKTY

Gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wymiana pieców

Odnawialne źródła energii

System powiadamiania SMS

Ostrzeżenia dla mieszkańców

Rozkład jazdy autobusów

Akty prawne

LGD Bractwo Kuźnic

mikroPorady.pl

CEID Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Zdjęcie: Niezwykła architektura Gminy Starcza.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Miejsca spotkań w Gminie Starcza.
Logo serwisu.

Starcza

Nowoczesna Gmina

Zdjęcie: Inwestycje w Gminie Starcza.
Zdjęcie: Zabudowania Gminy Starcza.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.