Projekt „Twój dom – dialog z tradycją”
Narodowy Instytut Dziedzictwa od 60 lat działa na rzecz opieki nad zabytkami i krajobrazem kulturowym.
„Twój dom – dialog z tradycją” to projekt poświęcony architekturze regionalnej. Takiej, w której wykorzystuje się różnorodność i tradycje danego regionu, a jednocześnie stosuje współczesne rozwiązania technologiczne i twórcze pomysły.
Głównym działaniem jest ogólnopolski konkurs o tej samej nazwie. Celem konkursu jest znalezienie i popularyzacja projektów domów nawiązujących do lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów Polski. Krajobraz wiejski i podmiejski od lat podlega niekorzystnym przekształceniom, które przeprowadzane w imię modernizacji wiele miejscowości pozbawiają regionalnej tożsamości.
Pierwszy taki konkurs zorganizowano w 2010 roku w województwie warmińsko-mazurskim, w roku 2021 odbyły się następne, w województwach śląskim i podlaskim. W województwie warmińskim nagrodzono i wyróżniono 28 projektów, w śląskim 9, w podlaskim 11. Można je znaleźć w katalogach oraz na stronie internetowej. Wszystkie projekty przeznaczone są do sprzedaży i do realizacji. Niektóre domy już wybudowano.
Od 2020 roku prowadzone są też inne działania edukacyjne, badawcze i promocyjne. W 2020 roku wykonano opracowania poświęcone budownictwu historycznemu województw podlaskiego i śląskiego . W październiku tego roku odbył się webinar poświęcony zagadnieniom przyszłości architektury regionalnej. Powstał również film „Twój dom – dialog z tradycją”, w którym zaprezentowano domy wybudowane w takim duchu w ostatniej dekadzie na Warmii i Mazurach. W 2021 roku w Olsztynie zorganizowano konferencję pod tytułem „Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja?”, poświęconą problematyce budownictwa.
W roku 2021 zorganizowano ogólnopolskie warsztaty z projektowania regionalnego dla studentów architektury. Takie warsztaty odbyły się we Fromborku (lipiec) oraz Białymstoku (listopad).
Przy organizacji konkursu współpracowano ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, odpowiednio z oddziałami w Olsztynie (2010), Katowicach i Częstochowie (2021) oraz Białymstoku (2021).
Zachęcamy do kontynuowania lokalnych tradycji. Do budowania zgodnie z tradycją i krajobrazem.
Wszystkie projekty dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa:
Ponadto dostępny jest katalog w wersji elektronicznej: