
Gmina Starcza
Czas Wolny Inaczej X
15
sty
2021
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa - GminyStarcza. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
29 maja 2017 roku Prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017r, poz.1074.), która obowiązywać będzie od 17 czerwca br.
Osoba fizyczna, która planuje usunięcie drzew lub krzewów, rosnących na należącej do niej nieruchomości na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie musiała dokonać zgłoszenia planowanej wycinki w Urzędzie Gminy.
Zgłoszenia wymagać będzie jedynie wycinka drzew, których obwód pnia, mierzony na wysokości 5 cm przekracza:
1. 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
2. 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
3. 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Drzewa o mniejszych niż podane powyżej obwodach będzie można w dalszym ciągu wycinać z prywatnych nieruchomości bez konieczności dokonywania zgłoszenia.
W zgłoszeniu trzeba będzie podać wyłącznie: imię i nazwisko wnioskodawcy (właściciela nieruchomości), oznaczenie nieruchomości, z której drzewo na zostać usunięte (np. poprzez podanie jej adresu i nr działki) oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości (rysunek może mieć przy tym charakter uproszczony).
W terminie 21 dni od wpłynięcia zgłoszenia pracownik Urzędu musi dokonać oględzin i sporządzić protokół.
Jeżeli w ciągu czternastu dni od przeprowadzonych oględzin organ nie wniesie sprzeciwu drzewo można usunąć.
Wójt może również wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu wobec wycinki przed upływem 14-dniowego terminu.
W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody przewiduje, że jeżeli w ciągu 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a budowa ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nałoży na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
Dokonując wycinki drzew należy pamiętać, że cały czas obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 06.10.2014r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014r., poz.1348 ze zm.), określające ochronny okres lęgowy ptaków przypadający od 1 marca do 15 października, w którym to obowiązuje zakaz usuwania gniazd ptaków i ssaków znajdujących się na drzewach.
UWAGA:
Ustawa o ochronie przyrody nie dotyczy drzew rosnących na gruntach leśnych oznaczonych w ewidencji jako Ls.
Gmina Starcza
15
sty
2021
Więcej
Gmina Starcza
15
sty
2021
Więcej
Gmina Starcza
14
sty
2021
Więcej
Gmina Starcza
14
sty
2021
Więcej
Gmina Starcza
14
sty
2021
Więcej
Gmina Starcza
13
sty
2021
Więcej
Nowoczesna Gmina
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.