czwartek 19 października 2017 r., imieniny obchodzą: Michalina, Michał

Strona główna » Aktualności » Informacja dotycząca wycinki drzew

Informacja dotycząca wycinki drzew

29 maja 2017 roku Prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017r, poz.1074.), która obowiązywać będzie od 17 czerwca br.

Osoba fizyczna, która planuje usunięcie drzew lub krzewów, rosnących na należącej do niej nieruchomości na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie musiała dokonać zgłoszenia planowanej wycinki w Urzędzie Gminy.

Zgłoszenia wymagać będzie jedynie wycinka drzew, których obwód pnia, mierzony na wysokości 5 cm przekracza:

1. 80 cmw przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego

2. 65 cmw przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego

3. 50 cmw przypadku pozostałych gatunków drzew.

Drzewa o mniejszych niż podane powyżej obwodach będzie można w dalszym ciągu wycinać z prywatnych nieruchomości bez konieczności dokonywania zgłoszenia.

W zgłoszeniu trzeba będzie podać wyłącznie: imię i nazwisko wnioskodawcy (właściciela nieruchomości), oznaczenie nieruchomości, z której drzewo na zostać usunięte (np. poprzez podanie jej adresu i nr działki) oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości (rysunek może mieć przy tym charakter uproszczony).

W terminie 21 dni od wpłynięcia zgłoszenia pracownik Urzędu musi dokonać oględzin i sporządzić protokół.

Jeżeli w ciągu czternastu dni od przeprowadzonych oględzin organ nie wniesie sprzeciwu drzewo można usunąć.

Wójt może również wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu wobec wycinki przed upływem 14-dniowego terminu.

W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody przewiduje, że jeżeli w ciągu 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a budowa ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nałoży na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

Dokonując wycinki drzew należy pamiętać, że cały czas obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 06.10.2014r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014r., poz.1348 ze zm.), określające ochronny okres lęgowy ptaków przypadający od 1 marca do 15 października, w którym to obowiązuje zakaz usuwania gniazd ptaków i ssaków znajdujących się na drzewach.

UWAGA:

Ustawa o ochronie przyrody nie dotyczy drzew rosnących na gruntach leśnych oznaczonych w ewidencji jako Ls.

data dodania: 14 czerwca 2017 r.