niedziela 24 września 2017 r., imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Strona główna » Aktualności » Zmiana przepisów w zakresie wycinki drzew

Zmiana przepisów w zakresie wycinki drzew

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U z 2016r. poz. 2249) od 1 stycznia 2017r. nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia Wójta Gminy Starcza na usunięcie:

1) Drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

2) Drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;

3) Drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza:

a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

b) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Punkt 3 dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, firm, spółek oraz samorządów terytorialnych.

Podsumowując, właściciele nieruchomości będący osobami fizycznymi i nie prowadzący działalności gospodarczej oraz rolnicy przywracający do użytkowania grunty rolne są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zgody Wójta Gminy Starcza na usunięcie drzew bez względu na gatunek i obwód drzew i nie muszą zgłaszać tego faktu do Urzędu Gminy.

Dokonując wycinki drzew należy pamiętać, że cały czas obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 06.10.2014r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014r., poz.1348 ze zm.), określające ochronny okres lęgowy ptaków przypadający od 1 marca do 15 października, w którym to obowiązuje zakaz usuwania gniazd ptaków i ssaków znajdujących się na drzewach.

UWAGA: Ustawa o ochronie przyrody nie dotyczy drzew rosnących na gruntach leśnych oznaczonych w ewidencji jako Ls.

data dodania: 26 stycznia 2017 r.